Adgangsforhold og fejlsortering af affald

– Sagsbehandling på renovationsområdet
Har du brug for viden om at håndtere klager over dårlige adgangsveje og standpladser, som ikke overholder arbejdstilsynets krav til sikkerhed og arbejdsmiljø?

Dette kursus giver dig en forståelse for, hvad du kan og ikke kan regulere. Med udgangspunkt i reguleringsmulighederne i miljøbeskyttelsesloven i forhold til kravene i arbejdsmiljøvejledningen for renovation, får du styr på, hvad dine handlemuligheder er i renovationssager.

Renovatørens klager over dårlige adgangsforhold kan give udfordringer, når reguleringen i regulativer og miljøbeskyttelsesloven skal spille sammen med udbudsgrundlaget. Vi giver dig et overblik over, hvordan koblingerne typisk ser ud, og dykker ned i de spidsfindigheder, der kan være med til at løse dine udfordringer.

Vi gennemgår konkrete eksempler på problemer i eksisterende renovationsudbud og drøfter, hvordan du kan komme udenom dem.

Du får indsigt i emner som:

– Regulering af sager om adgangsforhold mv.
– Eksempler på hverdagens klagesager
– Virkemidler i udbud og ydelsesbeskrivelser
– Entydige vilkår og klare rammer
– Eksempler på sager, der er gået i hårdknude.

Du har mulighed for at sende din egen case inden kurset, så den kan indgå i sparring med undervisere og de andre deltagere. Og du hører, hvad der rører sig andre steder, så du får input til, hvordan du kan løse lignende problematikker.

Målgruppen

agsbehandlere i kommuner, forsyningsselskaber og affaldsselskaber, der arbejder med affaldsadministration.

Kursus­start

Se datoer og tilmeld dig.

Problemer med tilmelding?
Ring til os på 8921 2100

Kursusstart

Få besked når der kommer nye afholdelsesdatoer på dette kursus.

Få besked, når kurset afholdes: Adgangsforhold og fejlsortering af affald