BAT-tjeklister – online minikursus

Virksomheder, der forurener, skal ifølge miljøbeskyttelsesloven begrænse forureningen, så det svarer til de bedste tilgængelige teknikker, BAT (Best Available Techniques). EU beslutter miljøkravene til virksomheder i ca. 30 industrisektorer ud fra, hvad der kan opnås med de ”bedste tilgængelige teknikker”. Miljøkravene bliver formuleret som BAT- konklusioner og indgår i de såkaldte BREF-dokumenter (BAT reference documents).

På vores mini – online kursus lærer du, hvordan du kan arbejde med Miljøstyrelsens BAT-tjeklister i forbindelse med miljøgodkendelser og revurderinger.

På kurset får du:
- En introduktion til baggrunden for BAT-konklusionerne fra EU’s BREF-dokumenter og Miljøstyrelsens konvertering af disse til BAT-tjeklister.
- Viden om, hvad man kan bede virksomhederne om i forbindelse med revurderinger igangsat af nye BAT-konklusioner.
- Tips til at overskue og udfylde BAT-tjeklisterne på en enkel og systematisk måde.
- Eksempler på hvordan flowdiagrammer – der i reglen efterspørges i BAT-tjeklisterne – kan sættes op.
Kurset veksler mellem undervisning og små opgaver i ”Break-out-rooms”. Kurset indeholder også en caseopgave, hvor vi sammen arbejder med flowdiagram og afkastliste for en fiktiv virksomhed.

(Dette kursus holdes typisk en gang om året).

Målgruppen

Medarbejdere i kommunerne eller hos rådgivere der arbejder med virksomheder. Herunder blandt andet miljøgodkendelser og revurdering af miljøgodkendelser.

Herudover kan kurset være relevant medarbejdere i virksomhederne som skal godkendes.

Kursus­start

Se datoer og tilmeld dig.

Problemer med tilmelding?
Ring til os på 8921 2100

Kursusstart

Online kursus via Ferskvandscentret.

04-12-2025

Kursusprogram
4. december 2025
09:00 Velkommen og login
  Birgitte Holm Christensen og Gitte Moestrup
09:10 Baggrunden for BAT-konklusionerne og Miljøstyrelsens l BAT-tjeklister
  Birgitte Holm Christensen
10:00 Opstart af revurdering – igansat af BAT
  Birgitte Holm Christensen
10:40 Pause
11:00 Tips til udfyldelse af tjeklisterne
  Birgitte Holm Christensen
11:30 Case - vi arbejder med en konkret opgave
  Birgitte Holm Christensen
12:00 Tak for i dag
  Birgitte Holm Christensen og Gitte Moestrup
Undervisere

Kursusledelse

• Gitte Moestrup, Ferskvandscentret

Undervisere

• Birgitte Holm Christensen, Niras

1.900,- Kr. ekskl. moms.
Åben for tilmelding
Pris: 1.900,- kr. ekskl. moms.

Udfyld venligst personoplysninger omhyggeligt. Vi bruger oplysningerne til fakturering.

Hvis du har særlige ønsker til forplejning, fx af hensyn til allergier, kan du nævne det i feltet til yderligere oplysninger. Du bedes dog undlade at skrive følsomme personoplysninger om helbred og lignende.

EAN: Hvis du er ansat i en kommune eller anden offentlig virksomhed så skal du oplyse EAN nr og sikre korrekt økonomi-reference hos jer, så faktura ikke afvises af jeres system.

OBS: Hvis et jobcenter betaler for din deltagelse, så markerer du blot i formularen, at der skal benyttes en anden fakturaadresse.

Ved tilmelding giver du accept af at vi deler oplysninger om navn, titel, firma, telefon og mailadresse med øvrige kursister tilmeldt samme kursus. Det gør vi bl.a. for at muliggøre samkørsel.

Tilmeld til: BAT-tjeklister - online minikursus (19349)

Angiv dit EAN nummer nedenfor. Vi benytter det til at hente oplysningerne din organisation eller firma, så du slipper for at udfylde dem selv.
Få besked når der kommer nye afholdelsesdatoer på dette kursus.

Få besked, når kurset afholdes: BAT-tjeklister - online minikursus