Kurset styrker forståelsen af hvordan affald fra virksomheder kan spille værdiskabende ind i kommunernes klima-dagsorden, og hvordan du som sagsbehandler kan understøtte virksomhederne i processen.
Du får som miljøsagsbehandler styrket din indsigt, så du kan inspirere virksomheder til at inkludere affald og råvarer i klimaindsatsen. For mange er dette en ny rolle, der adskiller sig fra rollen som tilsynsmedarbejder. Vi giver dig forståelse for din nye rolle og du lærer om sprogbruget hos virksomhederne. Vi styrker din indsigt i målsætninger og krav om reduktion af klimabelastning og giver dig inspiration til hvordan affaldsområdet kan bidrage.
Som klimamedarbejder har du måske især arbejdet med indsatser knyttet til energi, transport og landbrug. Her lærer du om hvordan affald også kan bruges i klimaindsatsen.
Virksomheder har i flere år skullet sortere deres affald, så affald der kan genbruges, genanvendes eller på anden måde udnyttes, bliver udsorteret. Samtidig øges kravene til kommunernes tilsynsindsats med virksomhederne.
Alle kommuner har forpligtet sig til at udarbejde klimahandlingsplaner, som viser vejen til netto-nuludledning for kommunen som geografisk område senest i 2050. Mange kommuner arbejder på at etablere partnerskaber med det lokale erhvervsliv, da kommunens klimamål kan kun realiseres i samarbejde med virksomhederne.