Udtagning af lavbundsjorde – en introduktion til ordninger, processer og værktøjer

Arbejder du med vådområde- og lavbundsprojekter, og er i gang med at realisere Grøn Trepart-aftalen? Så kan du måske bruge ekstra oplæring, inspiration, sparring og ny viden til dit arbejde.

På dette kursus får du overblik over de forskellige tilskudsordninger, der findes til vådområdeprojekter, udtagning af kulstofrige lavbundsjorder mv. Du vil lære at spotte et projekt helt fra starten og få værktøjer med hjem, som kan bruges i de forskellige projektfaser. Værktøjer som f.eks. screening af projektmuligheder (MARS, Scalgo, udtagningskort mm), ansøgninger vedr. forskellige ordninger (Tast selv), lodsejerdialog, ejendomsmæssige – og tekniske forundersøgelser, udarbejdelse af udbudsmateriale og realisering.

Du vil også blive introduceret til den nyeste viden omkring lokale treparter, omlægningsplaner, it-systemet MARS, taskforce mv.. Og du vil høre om andre typer af projekter som fasttrack, minivådområder, kvælstofvådområder, fasttrack, klimalavbund mv.

Et kompetent hold af undervisere fra to forskellige kommuner og Naturstyrelsen, der selv er dybt involverede i projekter, deler ud af deres erfaringer, så du får nyttige værktøjer og ”what to do and what not to do” råd til dine egne projekter.

Dette kursus afholdes typisk 1 gang årligt.

Målgruppen

Kommunale, statslige og private projektledere, der skal oplæres i arbejdet med vådområde- og lavbundsprojekter. Kurset er også relevant ift. vandplan-, naturgenopretnings- og andre klimaprojekter.

Kursus­start

Se datoer og tilmeld dig.

Problemer med tilmelding?
Ring til os på 8921 2100

Kursusstart

Kursussted: Ferskvandscentret

20-05-2025 til 21-05-2025

Kursusprogram
20. maj 2025
08:30 Ankomst og morgenmad
09:00 Velkomst, præsentation og forventningsafstemning
  Jens Henrik Heidemann
09:15 Introduktion til den grønne arealomlægning v/Naturstyrelsen
  - Det politiske grundlag: Aftalerne om Grønt Danmark, implementering Grønt Danmark og aftalen mellem regeringen og KL
- Mål for lavbund og kvælstof
- Lokale treparter og omlægningsplaner
  Inken Breum Larsen
09:45 Screening af projekter v/ Naturstyrelsen
  - Hvordan virker lavbunds- og vådområdeprojekter?
- Hvilke ordninger findes der?
- Hvordan starter man et projekt op?
- Spot et godt projekt, bl.a. med MARS
  Simon Bo Sørensen
10:15 Pause
10:30 Ny projektleder, hvordan griber man det an? v/Vejle Kommune
  - Hvordan kan et projekt opstå?
- Samarbejde med udtagningskonsulenter
- Ansøgningsproces, herunder screeningsværktøjer og andre nyttige redskaber
- Hvilken ordning, skal der skal bruges?
- Krav til ansøgninger
  Hanne Fogh Vinther
12:00 Frokost
13:00 Lodsejerkontakt efter Assensmodellen v/Assens Kommune
  - samt multifunktionalitet i landskabet
  Jannik Seslef
14:00 Udtagningskonsulenter og lodsejerinddragelse v/SAGRO
  - Hvordan kan I bruge udtagningskonsulenter?
- Rollefordeling
  Karen V. Thomasen
15:00 Pause og lidt godt til ganen
15:30 Introduktion til workshop: Hvilke projektmuligheder ligger der i din kommune?
  - Gruppedrøftelser af cases og mulige projektområder fra jeres hverdag
- Afprøvning af screeningsværktøjer som udtagningskort, MARS og Scalgo.
  Hanne Fogh Vinther, Jannik Seslef og Simon Bo Sørensen
15:45 Workshop i grupperum
17:30 Pause inden middag
18:30 Middag efterfulgt af uformel netværk og hygge
21. maj 2025
08:00 Opsamling på dag 1
  - Hvor langt nåede vi på dag 1?
- Gruppernes resultater fra workhoppen
  Hanne Døssing Hornum
08:45 Tilsagn i hus - hvad nu?
  - Tekniske og ejendomsmæssige forundersøgelser
- Hvad skal med i projektet?
- Drøftelser ved bordene
  Hanne Fogh Vinther
10:15 Pause
10:30 Udbud - hvordan griber man det an?
  - Inspiration fra Vejle Kommune og Naturstyrelsen
- Hvordan skriver man udbud
- Rådgiver eller ej?
- Hvordan forholder man sig til tilbud?
  Hanne Fogh Vinther og Simon Bo Sørensen
11:30 Fra tilbud til realisering
  - Hvordan sikres ideen og formålet med projektet
- Myndighedsbehandling
- Samarbejde med entreprenørerne
- Afslutning af projekter herunder søge tilskud hjem
  Hanne Fogh Vinther og Simon Bo Sørensen
12:15 Frokost
13:15 Barrierer og nye projekttyper
  - Taskforce- og arbejdsgruppe for arealudtag
- Fasttrackprojekter på oplandsniveau
  Jannik Seslef
14:15 Kaffe og kage
14:30 Eksempler på projekttyper og finansieringsmuligheder
  Præsentation af forskellige klassiske projekttyper, som underviserne har erfaring med. Projekterne relateres til de på kurset præsenterede ordninger og formål.
  Jannik Seslef, Hanne Fogh Vinther og Simon Bo Sørensen
15:30 Opsamling og evaluering
  Jens Henrik Heidemann
16:00 Tak for denne gang. Kom godt hjem
Undervisere

Kursusledelse

• Kursusudvikler Hanne Døssing Hornum, Ferskvandscentret • Kursusudvikler Jens Henrik Heidemann, Ferskvandscentret

Undervisere

• Skovrider Inken Breum Larsen • Projektleder Jannik Seslef, Assens kommune • Projektkonsulent Simon Bo Sørensen, Naturstyrelsen • Udtagningskonsulent/miljørådgiver Karen V. Thomasen, Sagro • Biolog Hanne Fogh Vinther, Vejle kommune

9.155,- Kr. ekskl. moms.
Tilmeld senest: 18-04-2025
Pris: 9.155,- kr. ekskl. moms. Dette beløb dækker alle udgifter ved kurset, herunder forplejning, kompendiemateriale, gratis adgang i AQUA ved kurser i Silkeborg, m.v. Ved flerdageskurser er overnatning også inkluderet.

Udfyld venligst personoplysninger omhyggeligt. Vi bruger oplysningerne til fakturering.

Hvis du har særlige ønsker til forplejning, fx af hensyn til allergier, kan du nævne det i feltet til yderligere oplysninger. Du bedes dog undlade at skrive følsomme personoplysninger om helbred og lignende.

EAN: Hvis du er ansat i en kommune eller anden offentlig virksomhed så skal du oplyse EAN nr og sikre korrekt økonomi-reference hos jer, så faktura ikke afvises af jeres system.

OBS: Hvis et jobcenter betaler for din deltagelse, så markerer du blot i formularen, at der skal benyttes en anden fakturaadresse.

Ved tilmelding giver du accept af at vi deler oplysninger om navn, titel, firma, telefon og mailadresse med øvrige kursister tilmeldt samme kursus. Det gør vi bl.a. for at muliggøre samkørsel.

Tilmeld til: Udtagning af lavbundsjorde - en introduktion til ordninger, processer og værktøjer (19241)

Få besked når der kommer nye afholdelsesdatoer på dette kursus.

Få besked, når kurset afholdes: Udtagning af lavbundsjorde - en introduktion til ordninger, processer og værktøjer