To nye spildevandsoperatører

30. oktober 2020

Den danske forsyningssektor har fået to nye spildevandsoperatører.

Stort TILLYKKE til Michael Vendelborg fra Tårnby Forsyning og Carsten Helge fra Samn Forsyning.

Michael Vendelborg og Carsten Helge med bevis på deres nyerhvervede uddannelser
Michael Vendelborg og Carsten Helge med bevis på deres nyerhvervede uddannelser

Men også tillykke til alle os andre. Vi har sagt det før. Men det kan ikke siges ofte nok: Sådanne uddannelser er vigtige!

Tilstanden af vores natur, miljø og sundhed afhænger af, om vi har en kompetent arbejdsstyrke til at løfte de vigtige opgaver i vand- og miljøsektoren.

Der er brug for løbende efteruddannelse af den voksne arbejdsstyrke. Ellers kan vi glemme alt om større bæredygtighed, grøn omstilling, biodiversitet, rent vand og badevand.

Det er derfor altid en glad begivenhed, når vi kan sige tillykke til vores nyuddannede!

Læs mere om uddannelsen til spildevandsoperatør her.

Nysgerrig efter mere?

Find flere artikler her

Hvordan tilpasser vi vores samfund til et fremtidigt klima, der bliver både varmere, vådere og mere ekstremt end i dag – uden samtidig at forstærke de problemer, vi allerede har skabt? Det sætter vi fokus på med et nyt kursus, du kan læse mere om her.
Vi tilbyder nu uddannelsesforløb i for dig, der har brug for at forstå krav, konsekvenser af NIS2 og blive skarpere på hvad du skal gøre i praksis. Det sker i et samarbejde mellem Ferskvandscentret KURSUS og Erhvervsakademi Aarhus.
Arbejdet med biodiversitet i praksis handler ikke blot om fakta og faglighed, men i høj grad også om samarbejde mellem et stort antal af interessenter. Det var en af konklusionerne på den seneste vidensdag i Forum for Biodiversitet, som du kan læse mere om her.