Menneskene bag miljøet

13. februar 2026

Vand, natur og miljø er det vi taler mest om. Men vi har ikke glemt menneskene bag de vigtige opgaver. Derfor finder du også kurser om #arbejdspsykologi, #arbejdsmiljø, #projektledelse og #lederudvikling hos Ferskvandscentret.

Det kan betale sig at prioritere menneskene bag de udfordringer, der skal løses om vigtige arealomlægninger, forsyningssikkerhed, klimatilpasning, naturgenopretning, bæredygtig byudvikling, etablering af VE-anlæg mv.

Det kan måles på bundlinjen, når du sikrer trivsel og kompetencer på dit hold.

Arbejdspsykologi i praksis
Men tager man på kursus i psykologisk tryghed? Er det ikke bare noget man har i sin organisation?  Er vi ikke væk fra den arbejdskultur, hvor folk er utrygge? Var det ikke blot i gamle dage?…..

Svaret er desværre nej. Og psykologisk tryghed er heller ikke en stabil størrelse man altid kan regne med, er der, hvis først den er opnået. Som vores underviser Gitte de Paoli siger ”så er psykologisk tryghed som en plante; den trives i nærende miljøer – og visner når forholdene bliver barske”.  Psykologisk tryghed er ikke en konstant størrelse. Den tager lang tid at opbygge og kan ødelægges på et splitsekund. Særligt under forandringer bliver temperaturen på den psykologiske tryghed tryktestet i en organisation”.

Der ligger et stort ansvar hos lederen for at sikre psykologisk tryghed. Men alle i organisationen har en rolle og et ansvar. Derfor henvender vores kursus i ”Arbejdspsykologi i praksis” sig også både til ledere samt til arbejdsmiljørepræsentanter og andre medarbejdere der ønsker at få indsigt til at gøre en positiv forskel på arbejdspladsen.

Åbent kursus eller skræddersyet til dit team?
De åbne kurser giver mulighed for drøftelser og inspiration på tværs af organisationer både på leder- og medarbejder-niveau. De skræddersyede kurser til dig og dit team giver mulighed for at dykke lidt dybere ned i netop jeres udfordringer. Tag gerne en snak med os om, hvad der passer bedst til netop jeres behov. Næste åbne kursus er datosat til den 14. april 2026.

Læs mere om kurset her

Nysgerrig efter mere?

Find flere artikler her

AI-værktøjer forandrer den måde, vi planlægger, kommunikerer og leverer projekter på – men kun hvis vi ved, hvordan vi bruger dem rigtigt. Nyt kursus giver et praktisk afsæt til at bruge AI som samarbejdspartner.
Traditionel tavleundervisning er ikke altid den bedste måde at modtage læring på. Nogle gange må vi tage andre midler i brug – og hvad er mere nærliggende end at bruge naturen?
Hvordan tilpasser vi vores samfund til et fremtidigt klima, der bliver både varmere, vådere og mere ekstremt end i dag – uden samtidig at forstærke de problemer, vi allerede har skabt? Det sætter vi fokus på med et nyt kursus, du kan læse mere om her.