Hjem / Om os / Medarbejdere / Suna Rokkjær
Suna Rokkjær arbejder som kursusudvikler på Ferskvandscentret. Hun er uddannet biolog og har en baggrund som gymnasielærer. Du kan møde Suna på mange af vores kurser inden for vandmiljø, natur og byggeri.
Suna har været ansat i Ferskvandscentrets kursusafdeling siden 2014, er uddannet biolog og har arbejdet en årrække som gymnasielærer.
Suna har ansvaret for en bred række af kurser, størstedelen af dem inden for vandmiljø, herunder de kurser, der hører til vandløbsteknikeruddannelsen.
Hun sætter en ære i at få teori og praksis til at spille godt sammen og bruger i høj grad naturen som et levende læringsrum.
Suna er også involveret i kurser inden for natur og byggeri. Aktiviteterne vedr. byggeri rækker bredt – fra kurser rettet mod boligforeninger mv. om legionella til workshops om cirkulær økonomi.
Suna involveres gerne i udvikling af lærings- og evalueringsmateriale, hvor hun gør brug af sine didaktiske kompetencer.
Hvis du har input og ønsker vedr. natur- og vandmiljøkurser, eller input til Ferskvandscentrets underviserdag, så tag gerne fat i Suna.
Kontakt også gerne Suna, hvis du har et spændende udviklingsprojekt i gang og gerne vil have support til at sikre, at læring fra projektet kommer i spil efter, projektet er endt.
Kursusudvikler
Biolog
30. april 2024 | |
09:00 | Ankomst, kaffe, te og rundstykker |
09:30 | Velkomst, præsentation og forventninger |
Mads Kobberø og Suna Rokkjær | |
09:45 | Inhabilitet |
Hvornår har man som sagsbehandler eller kommunalpolitiker en sådan tilknytning til en sag, at man ikke må medvirke ved sagens behandling, og hvad er konsekvensen, hvis man alligevel deltager i sagens behandling? | |
Mads Kobberø | |
10:30 | Kaffepause |
10:45 | Principper for sagens oplysning inkl. partshøring |
Det er myndighederne, der skal sikre, at sagen er tilstrækkeligt oplyst, inden der træffes afgørelse. Hvordan sikrer vi det, og hvilke krav er der til partshøring af f.eks. naboer? | |
Mads Kobberø | |
12:00 | Frokost |
12:45 | Aktindsigt |
På miljøområdet følger naboer, interesseorganisationer og andre livligt med i de sager, myndighederne har under behandling. Hvilken adgang til aktindsigt har de pågældende, og omvendt formuleret hvilke undtagelser er der fra adgangen til aktindsigt? | |
Mads Kobberø | |
13:30 | Afgørelsens indhold (de forvaltningsretlige grundsætninger, f.eks. proportionalitet og magtfordrejning) |
De forskellige miljøregler sætter en ramme for myndighedernes afgørelser. Der er dog fortsat overladt myndighederne en skønsmargin. De forvaltningsretlige grundsætninger skal medvirke til at sikre, at kommunerne forvalter denne adgang til at skønne på en ordentlig måde. | |
Mads Kobberø | |
14:30 | Meddelelse af afgørelse og muligheden for at anfægte afgørelsen |
Når myndigheden har truffet sin afgørelse, skal afgørelsen kommunikeres ud. Der er i den forbindelse dels nogle formelle krav, dels nogle krav til klagevejledning og lignende. Afgørelsen kan indbringes for klageinstanser, domstole m.v. | |
Mads Kobberø | |
15:30 | Kaffepause |
15:45 | Meddelelse af afgørelse og muligheden for at anfægte afgørelsen, fortsat |
Mads Kobberø | |
16:30 | Opsamling og afslutning |
Mads Kobberø og Suna Rokkjær | |
16:45 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Advokat Mads Kobberø, Codex Advokater • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Advokat Mads Kobberø, Codex Advokater
2. maj 2024 | |
09:00 | Ankomst og morgenbrød |
09:30 | Velkomst, kaffe og præsentation |
Jens Flensborg og Suna Rokkjær | |
10:15 | Indledning om planlægning og planloven |
Jens Flensborg | |
11:00 | Pause |
11:15 | Den overordnede planlægning |
- Planhierarkiet, rammestyring og "virke for" princippet | |
Jens Flensborg | |
12:00 | Frokost |
13:00 | De nye planlovsændringer |
Jens Flensborg | |
13:45 | Case/gruppeopgave |
Jens Flensborg | |
14:15 | Pause |
14:30 | Kommuneplanlægning |
- Kort om kommuneplanstrategi og kommuneplanprocessen - Kommuneplanens indhold og retsvirkninger - Muligheden for at udstede forbud på grundlag af kommuneplanen (PL §12) |
|
Jens Flensborg | |
16:00 | Kaffe og kage pause |
16:30 | Kommuneplanlægning i praksis |
-Ud fra cases og eksempler |
|
Rikke Gramstrup Jensen | |
17:00 | Pause |
17:15 | Kommuneplanlægning i praksis, fortsat |
Rikke Gramstrup Jensen | |
18:00 | Middag |
19:30 | Gruppeopgave om kommuneplanlægning |
Jens Flensborg og Rikke Gramstrup Jensen | |
21:00 | Øl/vand og socialt samvær |
3. maj 2024 | |
08:00 | Miljøvurderinger af planer (lov om miljøvurdering af planer og programmer og af konkrete projekter) |
- Generelt om kravene om miljøvurdering af bl.a. kommuneplaner og lokalplaner - Screeningsprocessen og screeningsvurderingen (via eksempler fra praksis) |
|
Jens Flensborg | |
09:45 | Pause |
10:00 | Lokalplanlægning |
- Lokalplanret og lokalplanpligt - Lokalplaners indhold og udformning og om lokalplanprocessen |
|
Jens Flensborg | |
12:30 | Frokost |
13:30 | Kobling mellem plan og miljø mv. |
- Forholdet mellem planlægning og miljøregulering - Lokalplanlægning ift. støj (§ 15a) - Lokalplanlægning ift. anden miljøpåvirkning ( § 15b mv.) - Kort om planlægning og klima |
|
Jens Flensborg | |
15:15 | Kaffe og kursusevaluering |
Jens Flensborg og Suna Rokkjær | |
15:30 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Advokat (H) Jens Flensborg, Codex Advokater • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Advokat (H) Jens Flensborg, Codex Advokater • Afdelingschef Rikke Gramstrup Jensen, NIRAS
14. maj 2024 | |
09:00 | Morgenmad |
09:30 | Velkomst, præsentation og introduktion til kurset |
Morten Storm og Suna Rokkjær | |
10:00 | QGIS' brugerfladeopbygning + organisering af arbejdet i QGIS |
11:00 | Indlæsning af data og opsætning af kartografi, enkelt redigering af vektordata, output af færdige kort |
Undervisning og opgaveløsning | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Enkel redigering af vektordata + output af færdige kort |
Undervisning og opgaveløsning | |
14:30 | Kaffe |
15:00 | Opgaveløsning |
15:30 | Opsamling og evaluering |
Morten Storm og Suna Rokkjær | |
16:00 | Tak for i dag. Kurset er slut |
Kursusledelse
• Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret • Stifter og konsulent Morten Storm, Styrke 10 ApS
Undervisere
• Stifter og konsulent Morten Storm, Styrke 10 ApS
15. maj 2024 | |
08:30 | Ankomst og morgenmad |
09:00 | Velkomst, præsentation og introduktion til kurset |
Suna Rokkjær og Morten Storm | |
09:30 | Introduktion til rasterdata og punktskyer |
- Hvad er rasterdata og punktskyer? | |
Morten Storm | |
10:00 | Håndtering af rasterdata |
- Indlæsning af filbaserede rasters - Download og lagring af webbaserede rasters (WMS/WCS) |
|
Morten Storm | |
10:45 | Pause |
11:00 | Terræn- og overflademodeller |
Morten Storm | |
11:30 | Raster symbologi |
- Singleband grey/pseudocolor - Hillshade - Transparency - Blending mode |
|
Morten Storm | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Volumenberegning på rasterdata og analyse af slope og aspect |
Morten Storm | |
13:45 | Rasterberegninger |
Morten Storm | |
14:15 | Håndtering af punktskyer |
- Extent - Classification - Z-values |
|
Morten Storm | |
14:45 | Pause med kaffe, the og kage |
15:00 | Konvertering til raster/terrænmodel |
Morten Storm | |
15:20 | Profile tool på terræn- og overflademodeller |
Morten Storm | |
15:50 | Afrunding og evaluering |
Morten Storm | |
16:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret • Stifter og konsulent Morten Storm, Styrke 10 ApS
Undervisere
• Stifter og konsulent Morten Storm, Styrke 10 ApS
Kursusledelse
• Biolog Kim Pless-Schmidt, Akvakim I/S • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Biolog Kim Pless-Schmidt, Akvakim I/S
22. maj 2024 | |
08:30 | Mogenbrød, kaffe og the |
09:00 | Velkomst, og gensidig præsentation |
Florian Rasmussen og Suna Rokkjær | |
09:30 | Hvorfor er regulativarbejdet vigtigt? |
- Inspiration fra Assens grødeskæringsforsøg | |
Jannik Seslef | |
10:15 | Rammerne for vandløbsregulativer |
- Oversigt over lovgivningen (Vandløbsloven, Vandplanerne, Vandrammedirektivet, Habitatdirektivet, Miljøvurderingsloven) | |
Flemming Elbæk | |
11:00 | Pause |
11:15 | Vandrammedirektivets betydning for revision af vandløbsregulativer |
- Kravene i direktivet, der skal leves op til - Praksis i dag, herunder klagenævnsafgørelser |
|
Flemming Elbæk | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Vandløbsregulativer |
- Hvad er et vandløbsregulativ? - Hvad skal et regulativ kunne? - Overblik over regulativtyper, og hvad de bruges til |
|
Henriette Rantzau Almtorp | |
13:45 | Regulativprocessen |
- Hvilke problemer og udfordringer kan du møde? - Hvordan laver du et regulativ, der holder i klagenævnet -både ift. Natur- og afvandingsinteresser? |
|
Florian Rasmussen | |
15:15 | Kagebord |
15:45 | Erfaringer med regulativrevision |
- Inspiration fra Faaborg-Midtfyn og Viborg kommune - Gruppearbejde: Få undervisernes og medkursisters indspark til dit eget regulativarbejde, hvordan ser fremtidens regulativer ud? |
|
Florian Rasmussen og Henriette Rantzau Almtorp | |
17:15 | Opsamling, evaluering og afslutning |
Florian Rasmussen og Suna Rokkjær | |
17:30 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Biolog Florian Rasmussen, Viborg Kommune • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Naturgeograf Henriette Rantzau Almtorp, Faaborg-Midtfyn Kommune • Advokat Flemming Elbæk, Haugaard Braad Advokatfirma • Biolog Florian Rasmussen, Viborg Kommune • Projektleder Jannik Seslef, Assens kommune
12. juni 2024 | |
09:00 | Ankomst og morgenbuffet |
09:30 | Velkomst og introduktion |
Mathilde Lange og Suna Rokkjær | |
10:00 | Lovgivning der er relevant at kende |
- Afvanding og naturindhold - Klasser, regulativer, restaurering og regulering - Vedligeholdelse - Ulovligheder - Udvalgt lovgivning: Vandrammedirektivet, Habitatdirektivet, Vandløbsloven, Naturbeskyttelseslovens §3, Natura2000, Miljølov, Spildevandsplanen |
|
Mathilde Lange | |
10:30 | Pause |
10:45 | Vandløbsregulativet |
- Krav til regulativets indhold (kort) - Vedligeholdelse, visuel kontrol af aflejringer, se i brønde, dræn tilløb osv. - Andre små fif |
|
Mathilde Lange | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Overtrædelser og klager |
- Sager og afgørelser | |
Mathilde Lange | |
14:00 | Pause |
14:15 | Forurening |
Mathilde Lange | |
14:45 | Kagebord |
15:15 | Dokumentation |
Mathilde Lange | |
16:00 | Udarbejdelse af skabelon til vandløbstilsyn |
- eksempler på notater | |
Mathilde Lange | |
17:00 | Pause |
18:00 | Middag |
19:30 | Aftenservering i Dråben |
13. juni 2024 | |
08:15 | Opfølgning på dag 1 |
Mathilde Lange | |
09:00 | Ekskursion |
- Vandløbstilsyn - udstyr, teknik, lodsejerkontakt - Frokost i felten |
|
Mathilde Lange og Gorm Roesgaard | |
13:30 | Tilbage på Ferskvandscentret |
13:30 | Gruppearbejde |
- Opfølgning på vandløbstilsynet - Gennemgang af gruppernes tilsynsnotater |
|
Mathilde Lange og Gorm Roesgaard | |
15:00 | Evaluering |
- Kagebord | |
Mathilde Lange og Suna Rokkjær | |
15:30 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Vandløbstekniker Mathilde Lange, Mariagerfjord Kommune • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Vandløbstekniker Mathilde Lange, Mariagerfjord Kommune • Vandløbs arbejder Gorm Roesgaard, HedeDanmark a/s
17. juni 2024 | |
09:00 | Ankomst og morgenbuffet |
09:15 | Velkomst og præsentation |
Suna Rokkjær og Jens Flensborg | |
09:30 | Introduktion og indledning om planlovens særtræk |
Jens Flensborg | |
10:15 | Kort overblik over plansystemet |
- Planlovens særtræk og rammestyring - Indsigelser mod lokalplanforslag |
|
Jens Flensborg | |
10:45 | Kort pause |
11:00 | Lokalplanret og lokalplanpligt |
- Kort om lokalplanprocessen | |
Jens Flensborg | |
12:30 | Frokost |
13:30 | Miljøvurdering af lokalplanforslag |
- Kort om de forskellige trin ved hhv. screening og miljøvurdering | |
Jens Flensborg | |
14:15 | Kagebord |
14:40 | Lokalplaner i praksis |
- Lokalplanlæggerens rolle i kommune og som rådgiver - Koordinering og kompromisser mellem fagligheder og interesser - Hvor meget skal en lokalplan kunne? - Åben snak om konkrete eksempler |
|
Jesper Frost Hansen | |
16:00 | Kort pause |
16:15 | Lokalplanens indhold og generelt om lokalplaners bindende virkning |
Jens Flensborg | |
17:45 | Pause før middag |
18:00 | Middag |
19:30 | Kan lokalplaner være kreative? |
- Eksempler til diskussion | |
Carsten Maegaard | |
21:00 | Kollegialt samvær |
18. juni 2024 | |
08:00 | Introduktion om lokalplankataloget i PL § 15 |
- Styrker og svagheder | |
Carsten Maegaard | |
09:00 | Kort pause |
09:10 | Gruppeopgave om lokalplanlægning |
Carsten Maegaard | |
11:30 | Lokalplanens retsvirkninger og forbud efter § 14 |
Kristoffer Juul Bertelsen | |
12:15 | Frokost |
13:15 | Dispensation fra lokalplaner |
- Hvornår kan der dispenseres? - Planens principper, praksis og formelle regler |
|
Kristoffer Juul Bertelsen | |
14:30 | Servitutter og lokalplanlægning |
Kristoffer Juul Bertelsen | |
15:30 | Afrunding, evaluering og kagebord |
Kristoffer Juul Bertelsen og Suna Rokkjær | |
16:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Advokat Kristoffer Juul Bertelsen, Codex Advokater • Advokat (H) Jens Flensborg, Codex Advokater • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Advokat Kristoffer Juul Bertelsen, Codex Advokater • Advokat (H) Jens Flensborg, Codex Advokater • Byplanlægger Jesper Frost Hansen, NIRAS • Byplanarkitekt, arkitekt m.a.a. Carsten Maegaard, rådgivende arkitekt m.a.a.
19. juni 2024 | |
09:00 | Ankomst og morgenbuffet |
09:30 | Velkomst og gensidig præsentation |
Henriette Rantzau Almtorp, Suna Rokkjær og Bo Levesen | |
10:00 | Introduktion til vandløbsplanter |
- Vandplanerne og lidt relevant lovstof - Grødeskæringens betydning for vandføring og livet i vandløbet - Afgrænsning af vandplanter - de gode, de onde og grusomme - Regulativ for Odense Å (principper for grødeskæring) - Udplantning af vandplanter - Introduktion til ekskursion, herunder brug af relevant litteratur (Danmarks vandplanter, håndbog om vandløbsplanter) |
|
Henriette Rantzau Almtorp og Bo Levesen | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Ekskursion |
- Bestemmelse af planter - Gennemgang af planter - Vurdering af vandløbet - Kaffe og kage i det fri |
|
Henriette Rantzau Almtorp og Bo Levesen | |
16:30 | Opsamling og evaluering |
Bo Levesen, Suna Rokkjær og Henriette Rantzau Almtorp | |
17:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Naturgeograf Henriette Rantzau Almtorp, Faaborg-Midtfyn Kommune • Miljøtekniker Bo Levesen, Vejle Kommune • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Naturgeograf Henriette Rantzau Almtorp, Faaborg-Midtfyn Kommune • Miljøtekniker Bo Levesen, Vejle Kommune
20. august 2024 | |
08:45 | Morgenbuffet |
09:00 | Velkommen og introduktion |
Anne Margrethe Wegeberg, Søren Karmark Obel og Suna Rokkjær | |
09:30 | Naturbeskyttelseslovens § 3 |
- NBL formål - Naturtyperne (bl.a. rigkær) - Hvornår gælder beskyttelsen? - Undtagelser - Registrering - Oplysning om § 3 status |
|
Anne Margrethe Wegeberg | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Ekskursion |
- 2 -3 naturtyper besigtiges (karakteristiske arter) - Hvad er beskyttet? - Afgrænsning - Udfyldelse af feltskema - Indgreb i § 3 natur |
|
Anne Margrethe Wegeberg og Søren Karmark Obel | |
18:00 | Middag |
19:30 | Naturpleje |
- Hvad virker og hvad virker ikke? | |
Lars Dyhrberg Bruun | |
21:00 | Uformel erfaudveksling i Dråben |
21. august 2024 | |
08:00 | Opsamling på dag 1 |
Anne Margrethe Wegeberg og Søren Karmark Obel | |
08:30 | Administration af § 3 |
- Naturkvalitet, tilgroning, erstatningsnatur - Registrering af natur - Hvornår skal lodsejer søge dispensation? - Historiske overdrev - Administration af §3 - §3 og anden lovgivning f.eks. råstofloven - Ænder i søer - Brug af luftfotos - Retslige principper og andre relevante emner |
|
Søren Karmark Obel | |
09:30 | Gruppearbejder § 3 sager |
Anne Margrethe Wegeberg og Søren Karmark Obel | |
10:30 | Håndhævelse |
- Tilsyn - Håndhævelse - Forældelse og passivitet |
|
Anne Margrethe Wegeberg og Søren Karmark Obel | |
11:00 | Gruppearbejde |
- Håndhævelse | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Klager, søgsmål og politianmeldelse |
Anne Margrethe Wegeberg og Søren Karmark Obel | |
13:30 | Afgørelser fra klagenævnet |
- Afgørelser fra Miljø- og Fødevareklagenævnet | |
Niels O. Julsgaard | |
15:00 | Kaffe og evaluering |
Anne Margrethe Wegeberg, Søren Karmark Obel og Suna Rokkjær | |
15:30 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Biolog Søren Karmark Obel, Randers Kommune • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret • Biolog Anne Margrethe Wegeberg, Randers Kommune
Undervisere
• Lars Dyhrberg Bruun, Syddjurs Kommune • Cand. scient. bio, specialkonsulent Niels O. Julsgaard, Miljø- og Fødevareklagenævnet • Biolog Søren Karmark Obel, Randers Kommune • Biolog Anne Margrethe Wegeberg, Randers Kommune
10. september 2024 | |
08:30 | Ankomst, kaffe, te og brød |
09:00 | Velkomst, præsentation og introduktion |
Hanne Brendstrup Nielsen og Suna Rokkjær | |
09:30 | Indflyvning til emnet |
- Hvorfor er landskabsanalyse relevant? | |
Hanne Brendstrup Nielsen | |
10:30 | Pause |
10:45 | Kortlægning - Naturgeografisk analyse, øvelse 1 |
Hanne Brendstrup Nielsen | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Kortlægning - Kulturgeografisk analyse, øvelse 2 |
Hanne Brendstrup Nielsen | |
14:00 | Rumlig og visuel analyse |
Hanne Brendstrup Nielsen | |
15:00 | Kaffe og kage |
15:30 | Vurdering - karakterstyrke, tilstand, oplevelsesværdi og sårbarhed |
Hanne Brendstrup Nielsen | |
16:00 | Vurdering i praksis, øvelse 3 |
Hanne Brendstrup Nielsen | |
17:00 | Pause før middagen |
18:00 | Middag |
19:30 | Myndighed og bygherre - når planlægning og praksis mødes |
Trine Eide | |
21:00 | Aftenservering og kollegialt samvær |
11. september 2024 | |
08:00 | Mål og anbefalinger |
Hanne Brendstrup Nielsen | |
09:00 | Ekskursion |
12:00 | Frokost |
13:00 | Implementering - fra analyse til praksis |
Hanne Brendstrup Nielsen | |
15:30 | Afrunding og evaluering |
- Herunder kaffe og kage | |
Hanne Brendstrup Nielsen og Suna Rokkjær | |
16:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Ekspertisechef Hanne Brendstrup Nielsen, NIRAS • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Planlægger, Arkitekt maa Trine Eide, Herning Kommune • Ekspertisechef Hanne Brendstrup Nielsen, NIRAS
17. september 2024 | |
09:00 | Morgenmad |
09:30 | Velkomst, præsentation og introduktion til kurset |
Morten Storm og Suna Rokkjær | |
10:00 | QGIS' brugerfladeopbygning + organisering af arbejdet i QGIS |
11:00 | Indlæsning af data og opsætning af kartografi, enkelt redigering af vektordata, output af færdige kort |
Undervisning og opgaveløsning | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Enkel redigering af vektordata + output af færdige kort |
Undervisning og opgaveløsning | |
14:30 | Kaffe |
15:00 | Opgaveløsning |
15:30 | Opsamling og evaluering |
Morten Storm og Suna Rokkjær | |
16:00 | Tak for i dag. Kurset er slut |
Kursusledelse
• Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret • Stifter og konsulent Morten Storm, Styrke 10 ApS
Undervisere
• Stifter og konsulent Morten Storm, Styrke 10 ApS
24. september 2024 | |
09:00 | Ankomst og morgenbuffet |
09:30 | Velkomst og præsentation |
Esben Astrup Kristensen og Suna Rokkjær | |
10:00 | Gennemgang af de to fiskeindeks/metoder til vandløb og vores erfaringer med dem |
- Gennemgang af de to fiskeindeks: Hvordan er de udviklet og hvordan virker de? - Erfaringer med anvendelsen siden ibrugtagen |
|
Esben Astrup Kristensen og Niels Jepsen | |
10:45 | Pause |
11:00 | Status for arbejdet med fiskeindeks siden ibrugtagen. |
- Hvordan står det til med fiskene i vandløbene? - Beskriver de 2 fiskeindeks de påvirkninger vandløbene er udsat for? - Giver vandløbsrestaurering anledning til at indeksværdierne stiger? |
|
Esben Astrup Kristensen og Niels Jepsen | |
12:00 | Feltarbejde |
- To udvalgte vandløbsstrækninger bliver elbefisket - Deltagerne skal derefter opmåle vandløbet og udregne værdier og status med begge metoder - Frokost på turen |
|
Esben Astrup Kristensen og Niels Jepsen | |
15:00 | Kagebord |
15:30 | Opsamling på ekskursionen |
- Grupperne fremlægger deres resultater - Diskussion af beregning af de to fiskeindeks: Opmærksomhedsunkter og faldgruber |
|
Esben Astrup Kristensen og Niels Jepsen | |
16:30 | Afslutning og evaluering |
Esben Astrup Kristensen og Suna Rokkjær | |
17:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Seniorrådgiver Esben Astrup Kristensen, EnviDan A/S • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Seniorforsker Niels Jepsen, DTU AQUA • Seniorrådgiver Esben Astrup Kristensen, EnviDan A/S
30. september 2024 | |
09:00 | Ankomst og morgenbord |
09:30 | Velkomst og gensidig introduktion |
Suna Rokkjær og Mikkel Stener Møller | |
09:45 | Vandhuller, småsøer og ”regnvandssøer” |
- Hvorfor skal vi interessere os for de bynære små vandoaser? - Hvad kendetegner et godt vandhul/en god sø? - Hvad kan ”true” det gode vandhul/den gode sø? |
|
Mikkel Stener Møller | |
10:30 | Pause |
10:45 | Sediment som styrende faktor |
- Metoder til undersøgelse af søers kvalitet og naturværdi - Rekreative værdier |
|
Stig Rostgaard | |
11:15 | Erfaring med screening og oprensning af regnvandsbassiner i Frederikshavn Forsyning A/S |
Peter Berg | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Pleje og vedligeholdelse af vandhuller fra kommunal vinkel |
- Lovgivning - Sagsbehandling - Vurdering af sager - Case stories |
|
Mikkel Stener Møller | |
14:00 | Pleje af vandhuller og regnvandsbassiner |
- Praktiske erfaringer - Metoder og udstyr |
|
Thomas Aabling | |
14:50 | Kagebord |
15:10 | Oprensning af vandhuller og regnvandsbassiner |
Thomas Aabling | |
16:00 | Evaluering |
Suna Rokkjær og Mikkel Stener Møller | |
16:15 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Biolog Mikkel Stener Møller, Niras • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Ingeniør Thomas Aabling, Thomas Aabling Vandmiljø • Miljøtekniker Peter Berg, Frederikshavn Forsyning A/S • Biolog Mikkel Stener Møller, Niras • Biolog Stig Rostgaard, Fiskeøkologisk Laboratorium
1. oktober 2024 | |
09:00 | Morgenbrød, kaffe og te |
09:30 | Velkomst, introduktion og forventninger |
Thomas Aabling og Suna Rokkjær | |
09:45 | Vandhuller, gadekær og regnvandsbassiner - biologisk set |
- Hvorfor skal vi interessere os for de små vandhuller? - Hvad kendetegner et godt vandhul? - Hvad kan ”true” det gode vandhul? - Hvilke planter vil vi fjerne - og hvilke er gode at bevare? |
|
Thomas Aabling | |
10:30 | Pause |
10:45 | Pleje og oprensning af vandhuller og regnvandsbassiner |
- Hvorfor pleje? - Praktiske erfaringer - Metoder og udstyr |
|
Thomas Aabling | |
11:15 | Ekskursion til vandhuller - vedligehold i praksis |
Vi besøger flere lokale vandhuller. Her får du vist forskellige typer vandhuller og evt. regnvandsbassiner, vi ser lidt på livet i og omkring dem og prøve kræfter med praktisk pleje og oprensning. Der bliver mulighed for at prøve pleje med le, net, wire, Truxorbåd med mere. En medarbejder fra Silkeborg Kommune deltager på ekskursionen. Frokost og eftermiddagskaffe og -kage ved bredden |
|
Thomas Aabling | |
16:30 | Tilbage på Ferskvandscentret |
Opsamling og spørgsmål efter ekskursionen | |
Thomas Aabling | |
16:45 | Evaluering |
Thomas Aabling og Suna Rokkjær | |
17:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Ingeniør Thomas Aabling, Thomas Aabling Vandmiljø • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Ingeniør Thomas Aabling, Thomas Aabling Vandmiljø
3. oktober 2024 | |
08:30 | Ankomst, kaffe, te og brød |
09:00 | Velkomst og præsentation |
Suna Rokkjær og Jens Flensborg | |
09:15 | Indledning vedrørende landzoneadministration |
- Zoneinddeling - Rammestyring - ”virke-for princippet” |
|
Jens Flensborg | |
09:45 | Hvornår kræves landzonetilladelse? |
- Hvilke dispositioner forudsætter tilladelse? - Hvad ligger der i begreberne ”udstykning”, ”ny bebyggelse” og ”ændring i anvendelsen”? |
|
Jens Flensborg | |
10:45 | Pause |
11:00 | De vigtigste undtagelser til kravet om landzonetilladelse i PL §§ 36 og 37 |
Jens Flensborg | |
12:15 | Frokost |
13:15 | Hvornår gives der landzonetilladelse? |
- Hvilke hensyn skal og kan landzonemyndigheden inddrage i afvejningen? - Er det en god idé at udarbejde et administrationsgrundlag – og hvordan bruges det i praksis? - Hvilke principper gælder for fastsættelse af vilkår i landzonetilladelser? |
|
Jens Flensborg | |
14:45 | Kaffe, te, kage og frugt |
15:00 | Formelle krav ved behandling af landzonesager |
- Særlige krav i planloven (høringer og nabo-orientering) - Generelle formkrav i forvaltningsloven - Klage, søgsmål og håndhævelse |
|
Jens Flensborg | |
15:45 | Opsamling, afslutning og evaluering |
Jens Flensborg og Suna Rokkjær | |
16:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Advokat (H) Jens Flensborg, Codex Advokater • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Advokat (H) Jens Flensborg, Codex Advokater
8. oktober 2024 | |
09:00 | Ankomst og morgenbuffet |
09:15 | Velkomst og gensidig præsentation |
Martin Løntoft og Suna Rokkjær | |
09:30 | Grødeskæring og -optagning |
- Grødeoptagningspladsens indretning - Opmærksomhedspunkter |
|
Martin Løntoft | |
11:00 | Pause |
11:15 | Maskiner |
- Hvad findes der på markedet i ind- og udland - Fremtidens maskiner, hvad skal de kunne? |
|
Lennart Ahlefeldt-Laurvig | |
12:15 | Frokost |
13:15 | Ekskursion |
- Hvor der skæres med forskellige maskiner - Vi kigger på maskinernes styrker og begrænsninger - Pleje og vedligeholdelse af maskiner |
|
Martin Løntoft og Lennart Ahlefeldt-Laurvig | |
17:00 | Pause |
17:30 | Middag |
18:30 | Planter, smådyr og fisk i vandløb |
- Hvorfor betyder de noget | |
Bo Levesen | |
21:00 | Uformel erfaudveksling |
9. oktober 2024 | |
08:00 | Opsamling på dag 1 |
Martin Løntoft | |
08:15 | Samarbejde mellem kontor og praktikere |
- Opgavefordeling - Godt arbejdsmiljø - Fælles mål |
|
Martin Løntoft | |
10:30 | Baggrunden for miljøvenlig vandløbsvedligeholdelse |
- Vandløbsloven - EU-direktiver - Vandløbsmålsætning - Vandløbsregulativer - Naturbeskyttelsesloven |
|
Charlotte Højbjerre | |
11:30 | Frokost |
12:30 | Ekskursion med fokus på vandløbsmålsætning og miljømål |
- Planter, smådyr og fisk - Grødeskærings betydning for livet i vandløbet - Eksempler på miljøvenlig vandløbsvedligeholdelse |
|
Bo Levesen og Martin Løntoft | |
15:30 | Opsamling |
- Evaluering - Kaffe og kage |
|
Martin Løntoft og Suna Rokkjær | |
16:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• vandløb Martin Løntoft, Bygge- og miljøafdelingen • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Direktør Lennart Ahlefeldt-Laurvig, Special Maskiner A/S • Biolog Charlotte Højbjerre, Silkeborg Kommune • Miljøtekniker Bo Levesen, Vejle Kommune • vandløb Martin Løntoft, Bygge- og miljøafdelingen
Kursusledelse
• Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
12. november 2024 | |
08:45 | Morgenbuffet |
09:00 | Velkomst og præsentation |
Søren Karmark Obel, Anne Margrethe Wegeberg og Suna Rokkjær | |
09:30 | Naturbeskyttelseslovens § 3 |
- Hvilke naturtyper er beskyttede og hvordan - arealberegning - Registrering af beskyttet natur - Oplysningspligt - Undtagelser fra beskyttelsen - Genopdyrkning og skovrejsning - Hvad kræver dispensation - Administration af § 3 - Erstatningsbiotoper - Anden lovgivning – hvilken lov er stærkest? - App for beskyttet natur |
|
Anne Margrethe Wegeberg | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Bygge- og beskyttelseslinjer |
- § 16 Sø- og Å-beskyttelseslinje - § 17 Skovbyggelinje - § 18 Fortidsmindebeskyttelseslinje - § 19 Kirkebyggelinje - Hvad dækker beskyttelsen og kræver derfor dispensation? - Hvad kan der gives dispensation til? |
|
Søren Karmark Obel | |
15:00 | Habitatdirektivets bilag IV-arter: Odderne fodres i Aqua |
Vi introducerer habitatdirektivets beskyttede arter ved selvsyn i Aqua | |
15:30 | Kaffepause og kagebord |
16:00 | Habitatdirektivet |
- Habitatbekendtgørelsen - Bilag IV - Natura 2000-områder - § 19a-19h (anmeldeordning m.v.), - udpegningsgrundlag, - NBL §29a. - Beskyttelse af plante og dyrearter - Væsentlighedsvurdering og konsekvensvurdering. |
|
Søren Karmark Obel | |
17:00 | Gruppearbejde |
Søren Karmark Obel | |
17:30 | Pause |
18:00 | Middag |
19:30 | Casestudy Habitatdirektivet |
NMK-42-00491 | |
20:00 | Fredninger |
NBL § 29a Beskyttelse af plante og dyrearter | |
Søren Karmark Obel og Anne Margrethe Wegeberg | |
20:30 | Netværk, hygge og uformel erfaudveksling i Dråben |
13. november 2024 | |
08:00 | Opsamling på dag 1 |
Eventuelt det, vi ikke nåede | |
08:30 | Offentlighedens adgang |
- §§ 22-26, adgangsbestemmelserne - Hvor og hvordan er der adgang og hvilke undtagelser er der - § 26a, Nedlæggelse af veje, lidt om beskyttede diger |
|
10:30 | Tilsyn og håndhævelse |
- Administration og håndhævelse af naturbeskyttelsesloven. - Retslige principper - Varsler og påbud - Klage og søgsmål - Politianmeldelser og straf etc. |
|
Anne Margrethe Wegeberg | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Skilte og reklamer i det åbne land |
Søren Karmark Obel | |
13:30 | Gruppearbejde |
15:00 | Evaluering, kaffe og kage |
Søren Karmark Obel, Anne Margrethe Wegeberg og Suna Rokkjær | |
15:30 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret • Biolog Anne Margrethe Wegeberg, Randers Kommune
Undervisere
• Biolog Søren Karmark Obel, Randers Kommune • Biolog Anne Margrethe Wegeberg, Randers Kommune
19. november 2024 | |
09:00 | Morgenmad |
09:30 | Velkomst, præsentation og introduktion til kurset |
Morten Storm og Suna Rokkjær | |
10:00 | Videregående redigering, arbejde med tekst- og excel-data, geokodning af data |
Undervisning og opgaveløsning | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Arbejde med atributdata, avanceret kartografi |
Undervisning og opgaveløsning | |
14:30 | Kaffe |
15:00 | Opgaveløsning |
15:30 | Opsamling og evaluering |
Morten Storm og Suna Rokkjær | |
16:00 | Tak for i dag. Kurset er slut. |
Kursusledelse
• Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret • Stifter og konsulent Morten Storm, Styrke 10 ApS
Undervisere
• Stifter og konsulent Morten Storm, Styrke 10 ApS
Kursusledelse
• Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
28. november 2024 | |
09:30 | Ankomst og morgenbuffet |
10:00 | Velkommen, dagens program og præsentation |
Brian Larsen og Suna Rokkjær | |
10:15 | Baggrund for kurset |
- Velkendte belastningsskader - Påbud fra myndighederne -Et godt og sundt liv efter arbejdet |
|
10:40 | Ergonomiske belastninger - god praksis og gældende regler |
-Arbejdsstillinger (praktisk øvelse/case) - Tunge løft (praktisk øvelse/case) - Ensformige bevægelser (praktisk øvelse/case) |
|
11:10 | Pause |
11:20 | Fysiske belastninger - god praksis og gældende regler |
- Kulde og vandstrømme i vandet (praktisk øvelse/case) - Anvendelse af tekniske hjælpemidler, eksempelvis maskinle eller gammeldags le - Vandstand og mudrede bundforhold (praktisk øvelse/case) - Store afstande i uvejsomt terræn, i vaders og med tungt udstyr (praktisk øvelse/case) |
|
12:00 | Frokost |
12:55 | Psykiske belastninger - god praksis og gældende regler |
- Tidspres (praktisk øvelse/case) - Tilsynets forskellige kvalitetskrav (praktisk øvelse/case) - Møde med vrede og frustrerede lodsejere m.fl - Koncentrationskrævende arbejde (praktisk øvelse/case) |
|
13:45 | Pause |
13:45 | Forebyggende tiltag |
- Planlægning, udbud og tilbudsgivning - Tekniske hjælpemidler - Organisatoriske ændringer - Nye arbejdsmetoder og risiko adfærd - Oplæring og instruktion - Risikovurdering (APV), praktisk øvelse/case |
|
14:45 | Indsats i egen virksomhed – hvad vil du forsøge at ændre? |
15:45 | Evaluering |
Brian Larsen og Suna Rokkjær | |
16:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Brian Larsen, Arbejdsmiljøcentret human house • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Brian Larsen, Arbejdsmiljøcentret human house
3. december 2024 | |
09:00 | Ankomst og morgenbuffet |
09:30 | Velkomst og gensidig præsentation |
Jesper Madsen og Suna Rokkjær | |
10:00 | Udbudsjura og vandløbsvedligeholdelse |
- Udbudspligt i forhold til vandløbsvedligeholdelse - Udbudsform - Ændringer i gældende kontrakt |
|
Asbjørn Dalum Andersen | |
11:00 | Pause |
11:15 | Udarbejdelse af udbudsmaterialet |
- Udbudsprocessen (tilgængelighed af udbudsmaterialet, spørgsmål, licitation, tildeling) - Kontraktform -hvor vi kan præsentere rammeaftaler vs. almindelige aftaler. - Udbuddets dokumenter - Udvælgelseskriterier og udelukkelse af tilbudsgivere. - Tildelingskriterier (krav til tilbudsgiver i udbudsprocessen) - Hvilke krav kan/bør vi stille - Faldgruber - Udbuddets delentrepriser (samlet/vandløbssystemer/områder?) - Krav og advarsler (”Motivation” for entreprenøren) - Kontraktstyring - Ophævelse af kontrakt - og meget mere |
|
Jesper Madsen | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Udarbejdelse af udbudsmaterialet, fortsat |
Jesper Madsen og Jesper Riel | |
14:45 | Kagebord |
15:15 | Kontrol af kontraktholder og vandløbsvedligeholdelse |
- Egenkontrol - Dokumentation -Tilsyn - Godkendelse |
|
Jesper Riel | |
16:30 | Opsamling og evaluering |
Suna Rokkjær og Jesper Madsen | |
16:45 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Projektleder, civilingeniør Jesper Madsen, WSP • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Advokat Asbjørn Dalum Andersen, Honoré, Fallesen og Andersen Advokatfirma ApS • Projektleder, civilingeniør Jesper Madsen, WSP • Projektleder Jesper Riel, Hededanmark
10. marts 2025 | |
08:45 | Morgenbuffet |
09:15 | Velkomst og gensidig introduktion |
Åge Ebbesen og Suna Rokkjær | |
09:30 | Vandløbsrestaureringsprojekter i en kommune |
- Planlægning, strategi, finansiering og gennemførelse - ændret vedligeholdelse som restaureringsværktøj |
|
Martin Løntoft | |
10:30 | Mere komplicerede restaureringsprojekter, der kræver projektering og rådgivning |
Esben Astrup Kristensen | |
11:30 | Eksempler på restaureringsprojekter i Silkeborg Kommune |
Åge Ebbesen | |
12:15 | Frokost |
13:00 | Ekskursion. Eksempler på mindre restaureringsprojekter |
- Restaurering af spærringer - Åbning af rørlagte vandløbsstrækninger - Genskabelse af snoede strømforløb - Udlægning af sten og grus, etablering af gydebanker - Plantning af træer langs vandløb - Drikkevandssteder, hegning Kaffe og kage i det grønne |
|
Åge Ebbesen | |
18:00 | Middag |
19:30 | Besøg i akvariet |
-Oplæg om signalkrebs mv. | |
Kamilla Husted Bendtsen og Mikkel Jézéquel | |
21:00 | Uformel netværksdannelse i Dråben |
11. marts 2025 | |
08:30 | Geologiske og morfologiske overvejelser ved projekter |
- Hvordan ser et naturligt vandløb ud? - Geografiske forskelle i vandløbstyper - Evaluering af allerede udførte projekter, hvad kan vi lære af dem? - Konsekvenser af den nuværende praksis - Fremadrettede overvejelser i planlægningen |
|
Esben Astrup Kristensen | |
09:30 | Restaureringens påvirkning af den økologiske tilstand |
Esben Astrup Kristensen | |
10:45 | Oplæg til ekskursion |
Åge Ebbesen | |
11:45 | Frokost |
12:45 | Ekskursion. Flere eksempler på mindre vandløbsrestaureringer |
Åge Ebbesen | |
15:30 | Tilbage på Ferskvandscentret |
- Kaffe og kage - Evaluering og afslutning |
|
Åge Ebbesen og Suna Rokkjær | |
16:00 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Miljøtekniker Åge Ebbesen, Silkeborg Kommune • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Miljøtekniker Åge Ebbesen, Silkeborg Kommune • Journalist Kamilla Husted Bendtsen • Fotograf Mikkel Jézéquel • Seniorrådgiver Esben Astrup Kristensen, EnviDan A/S • vandløb Martin Løntoft, Bygge- og miljøafdelingen
19. marts 2025 | |
09:00 | Ankomst, kaffe og rundstykker |
09:15 | Velkomst og introduktion |
Søren Karmark Obel, Suna Rokkjær og Mai-Britt Bruun | |
09:35 | Lovgivningen |
- Formål - Afgrænsning mod anden lovgivning - Kommunens opgaver, herunder administration af relevant lovgivning - Gennemgang af bygge- og beskyttelseslinjer |
|
Mai-Britt Bruun | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Dispensationer |
- Hvornår kan der gives dispensation? - Eksempler på dispensationer |
|
Mai-Britt Bruun | |
14:00 | Pause |
14:15 | Ekskursion |
Søren Karmark Obel | |
16:15 | Tilbage på Ferskvandscentret |
Søren Karmark Obel og Suna Rokkjær | |
16:30 | Opsamling på ekskursion |
Søren Karmark Obel | |
17:30 | Pause |
18:00 | Middag |
20. marts 2025 | |
08:30 | Sagsgange og den gode afgørelse |
- Fra ansøgning til tilladelse - Den gode afgørelse og formuleringer - Håndtering af ulovligheder - Forældelse og passivitet |
|
Søren Karmark Obel | |
10:30 | Gruppearbejder og cases |
- Gruppearbejde om kursisternes egne sager | |
Søren Karmark Obel | |
12:00 | Frokost |
13:00 | Udvalgte cases |
- Snak om udvalgte cases | |
Søren Karmark Obel | |
14:30 | Pause med kaffe og sødt |
15:00 | Opsamling på cases og gruppearbejde |
Søren Karmark Obel | |
16:00 | Evaluering |
Søren Karmark Obel og Suna Rokkjær | |
16:15 | Kurset er slut |
Kursusledelse
• Biolog Søren Karmark Obel, Randers Kommune • Kursusudvikler Suna Rokkjær, Ferskvandscentret
Undervisere
• Juridisk konsulent Mai-Britt Bruun, Miljøjura • Biolog Søren Karmark Obel, Randers Kommune